logo

10 filmov, na ktoré sa v roku 2023 najviac tešíme

Všetko dobré do nového roka nám, cinefilom, zjavne prajú aj filmové štúdiá. V roku 2023 sa postarajú o našu zábavu mimoriadne pestrým výberom očakávaných filmov. 

 

BABYLON
(premiéra 19. 1.)

A začneme hneď v januári. Damien Chazelle (Whiplash, La La Land, Prvý človek) sa už stihol etablovať medzi hollywoodsku špičku. Vysoké očakávania máme preto aj od jeho novinky Babylon. Margot Robbie a Brad Pitt ako hrdinovia dekadentného Hollywoodu 20. rokov. 

 

 

DUCHOVIA INISHERINU
(premiéra 2. 2.)

Divákov a kritikov nadchol film Duchovia Inisherinu už na premiére v Benátkach, kde získal cenu za najlepší scenár a najlepší herecký výkon pre Colina Farrella. V originálnom írskom filme bojuje o priateľstvo s Brendanom Gleesonom.

 

 

SLÚŽKA
(premiéra 2. 2.)

Novinky prinesú aj slovenskí tvorcovia. Mariana Čengel Solčanská sfilmovala úspešný historický román Hany Lasicovej. Po pandemických odkladoch sa do kín konečne dostane výpravná romantická dráma Slúžka.

 

 

KUCIAK: VRAŽDA NOVINÁRA 
(premiéra 23. 2.)

Komplexný pohľad na prípad vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej ako aj na kauzy na pozadí, ktoré boli príčinou aj dôsledkom, prináša dokumentárny film Kuciak: Vražda novinára. Nakrútil ho americký režisér Matt Sarnecki a na premiére v Karlových Varoch si vyslúžil mimoriadne pozitívne ohlasy.

 

 

TÁR
(premiéra 23. 2.)

Film Todda Fielda s hudbou Hildur Guðnadóttir a hereckým koncertom Cate Blanchett rozpráva príbeh šéfdirigentky významného nemeckého orchestra. Zo snímky bol nadšený aj Martin Scorsese, uvidíme, čo na ňu povieme my :)

 

 

INDIANA JONES A DISK OSUDU
(premiéra 29. 6.)

Indiana Jones odmieta len tak sedieť na gauči. Prichádza s ďalším kino dobrodružstvom, na ktorom budú Harrisonovi Fordovi pomáhať Phoebe Waller-Bridge, Mads Mikkelsen, Antonio Banderas a CGI.

 

 

BARBIE
(premiéra 20. 7.)

Greta Gerwig sa popri hereckej kariére osvedčila aj ako režisérka. Po komornej snímke Lady Bird nadchla adaptáciou Malých žien a teraz prichádza s ambicióznym projektom, v ktorom privedie k životu kultovú bábiku Barbie. Pomôžu jej v tom Margot Robbie a Ryan Gosling.

 

 

OPPENHEIMER
(premiéra 20. 7.)

Kto by sa netešil na nového Nolana? Režisér, ktorého filmy patria medzi tie najobľúbenejšie, sa tentokrát zameral na príbeh amerického fyzika J. Roberta Oppenheimera, ktorého stvárnil Cillian Murphy.

 

 

DUNA 2
(premiéra 2. 11.)

Trochu dlhšie si budeme musieť počkať na veľkolepé pokračovanie sci-fi Duna. Herecký ansámbel na čele s Timothée Chalametom doplnia Florence Pugh, Austin Butler či Christopher Walken.

 

 

WONKA
(premiéra 14. 12.)

Mladý Willy Wonka? Zavolajte Chalameta! V závere roka nás Timothée poteší ešte raz, v ďalšej farebnej adaptácii príbehu čudáckeho majiteľa továrne na čokoládu. 

 

 

bonus:
 

PERINBABA A DVA SVETY
(premiéra ktovie kedy)

Nesmieme predsa zabudnúť na novú Perinbabu! Je to už nejaký piatok, čo na tento film čakáme, tento rok to už určite vyjde :)

 

Tak čo, stretneme sa v kine? ;)