logo
film zahradnekino

Ozveny Ji.hlavy: Víťazné kraťasy z Fascinací | ZÁHRADNÉ KINO

Víťazné kraťasy z Fascinací / 2022 / 100 min.
11.07.
20:30
2D
cs
12

Film premietame v Záhradnom kine v pasáži medzi Hlavnou 80 a Mäsiarskou 37. Bar otvárame o 18:00, premietanie sa začne o 20:30.

V programe Ozvien Ji.hlavy nebude ani tento rok chýbať pásmo víťazných filmov zo sekcií Fascinace a Fascinace Exprmntl.cz – súčasťou prehliadky, ktorá reflektuje špecifickú realitu z obdobia pandémie, skúma experimentálne podoby filmového média či otvára naliehavé environmentálne otázky, bude v bratislavskej Novej Cvernovke aj Q&A s autormi/kami filmov.

 

Ozveny Ji.hlavy prinášajú víťazné filmy a divácke "hajlajty" z 25. ročníka najväčšieho stredo & východoeurópskeho festivalu dokumentárnych filmov. 

 

Tichý zabijak (Z tohtoročného konca sveta)

Pseudodokumentárna detská dystópia a home movie v jednom.

Janko a Marienka išli s oteckom do lesa, lenže otecko sa im skryl, aby si ich natočil skrytou kamerou. Medzitým však v celom svete vymrela na neznámu chorobu celá dospelá populácia (vrátane otecka). Jediné, čo po ňom zostalo, bolo niekoľko cievok exponovaného materiálu. Deti zostali na svete samé – bez budúcnosti, bez viery, bez nádeje... Autoterapeutický film z krásnej doby, keď väčšina ľudí zmizla za múrmi svojich domovov a bála sa vyjsť von.

Marie Ježková, Jan Ježek, Martin Ježek, CZ, 2021, 25 min, cz

 

Oknom dnu a von

Tradičnými vnútrokamerovými trikmi je vytvorený filmový záznam okna – jedného z ikonických objektov denníkových snímok pandemickej doby. Rám v ráme je úbežníkom geometrie obrazu, ktorý strháva zvedavosť diváčky situovanej doprostred vnútra, z ktorého kamera svojim pohľadom uniká.

Dianna Barrie, Richard Tuohy, AU, 2021, 12 min.

 

Beautiful Solution

Filmová poéma o pesticídoch sa zaoberá myšlienkou návratu k prirodzenému potravinovému reťazcu, v ktorom je škodlivý hmyz stravou pre predstaviteľov vyššieho živočíšneho poriadku. Chrámom tejto ekologickej jednotky je pole divokých lúčnych kvetov. Z harmonického kolobehu života a smrti, nasýteného omamným hlasom cvrčkov a šumením obilných klasov vo vetre, si uhryzne človek – predátor, ktorý postráda svojho prirodzeného nepriateľa.

„Potrebujeme pesticídy, keď môžeme mať kvetnaté plochy?“

Eliška Cílková, CZ, 2021, 8 min.

 

Ultramarine

Audiovizuálna báseň rozpráva príbeh škótskej mytologickej postavy Selkie, ktorá bola vyhnaná z hlbín oceánu na pevninu a túži sa vrátiť späť a opäť splynúť s morskými vlnami. Juxtapozíciou jednoduchej 2D animácie, digitálne generovaného 3D sveta, ambientného zvukového podkresu a tajomného voice-overu vzniká tiesnivý zážitok s filozofickým presahom, pojednávajúci o strate identity a nemožnosti návratu k prírode.

„Tunajšie vlny vždy šepkajú, akoby chceli rozprávať príbeh.“

Marina Hendrychová, CZ, 2021, 6 min.

 

Chvála dialektiky

Voľná adaptácia poviedkovej knihy Historky o pánovi Keunerovi od Bertolda Brechta vznikla pre výstavu v San Sebastiane. Jednotlivé poviedky majú podobu série experimentálnych vtipov, ktoré sú spoločenskou alegóriou zároveň. Na pomedzí analógových a digitálnych postupov, zjednodušenia a komplexnosti, svetla a tieňa či humoru a nepríjemného mrazenia prináša správu o komunikačných problémoch, nespravodlivom rozložení moci a násilí.

„Tento videofilm hľadá cestu do reality prostredníctvom symbolických znakov. Použité analógové obrazy sa stávajú ľahostajnými trojrozmernými míľnikmi podivných rozprávaní.“

Zbyněk Baladrán, CZ, ES, 2021, 6 min.

 

Sekcie Fascinace a Fascinace Exprmntl.cz sú veľkou továrňou experimentálnej kinematografie, ktorá prehlbuje možnosti filmového vnímania. České experimentálne filmy tak neprestávajú v pátraní po nových výrazoch spracovania na filmový materiál či digitálne formáty.

 

Vstupné: 5 eur
*zadarmo pre ukrajinských obyvateľov*ky

 

Vstupenky si môžete kúpiť online, v pokladni Kina Úsmev alebo na mieste v hotovosti.

11.07.
20:30
2D
cs
12