💁 Kino Úsmev už niekoľko rokov ponúka umelcom a umelkyniam naprieč rôznymi odbormi možnosť rezidenčného pobytu.
✨ Radi by sme vám predstavili vybraných kandidátov a kandidátky na tohtoročné umelecké rezidencie v Kine Úsmev, ktoré prebiehajú do konca tohto roka.
🌍 Predstavia sa vám zaujímavé osobnosti nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, ktoré budú v Košiciach pracovať na svojich projektoch.
🧑🏫 Môžete sa tešiť na masterclasses/workshopy, ktoré si pre vás naše rezidentky a rezidenti pripravujú.
🗣️ Eva Vozárová (SK)
je dramaturgička, performerka, výskumníčka a kultúrna manažérka. Zakladala umelecké združenie ooo, v ktorom sa venuje kurátorskej a autorskej činnosti v oblasti soundartu a intermédií.
Aktuálne pracuje na výskume zvukových environmentov v mestskom prostredí, ktorý odštartovala autorská séria Zvukové topografie pre združenie ooo v roku 2022. Počas rezidencie v Kine Úsmev rozšíri svoj projekt zameraný na počúvanie ruchov, ticha a zvukového znečistenia o mapovanie Košíc.
🗣️ Jakub Julény (SK)
je režisér, v roku 2011 ukončil štúdium dokumentárnej réžie na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave v Ateliéri dokumentárnej tvorby filmom „Život je krajší vďaka Vám“. Film Komúna je jeho dlhometrážnym debutom.
V súčasnosti pracuje ako dramaturg publicistiky a dokumentu v RTVS.
Počas rezidencie v Kine Úsmev bude pracovať na svojom novom dokumentárnom filme s názvom "Martin Pollack: Pohľad do priepasti". Film bude adaptáciou slávneho reportážneho románu Martina Pollacka "Smrť v bunkri".
🗣️ Yuvia Maini (IN/CU/NO/SWE)
je vizuálna umelkyňa so sídlom v Štokholme. Vo svojej práci prelína reality cez animácie a interakcie. Stojí za prvými trvalými expozíciami rozšírenej reality vo Švédsku. Je členkou umeleckého kolektívu Misschiefs a zakladateľkou animačného štúdia BLOBB.TV.
Na výstave chce pracovať s rozšírenou realitou a VR. Plánuje otvoriť otázky o pozornosti diváctva a pozvať ho tak na pohlcujúcu diskusiu o tom, ako musí ako umelec/umelkyňa neustále opätovne začínať a opätovne sa prispôsobovať v dnešnej spoločnosti riadenej obrazovkami.
🗣️ Michal Cáb (CZ)
sa venuje prevažne noisovej improvizácií, programovaniu syntetizátorov, zvukovým inštaláciám a audiovízií. Vo svojej umeleckej i pedagogickej praxi skúma najmä problematiku používania programovacích jazykov a otvoreného software-u ako základného vyjadrovacieho prostriedku pre dnešného umelca.
Počas pobytu v Košiciach by rád rozšíril autorský DIY multikanálový hudobný systém, ktorý vytváral na HBK Braunschweig a v galérii Youkobo v Tokiu. Vo svojej audiovizuálnej inštalácii experimentuje s narativitou.
Umelecké rezidencie organizujeme v rámci projektu Kultúrny a vzdelávací program Kina Úsmev 2023, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.