logo
film

Cenzorka | Košice International Film Festival

Cenzorka / 2021 / 93 min.
Czech Republic, Slovakia, Ukraine
09.06.
20:00
2D
sk
15

CENZORKA
najlepší slovenský film roku 2021
 

Irina je oddanou dozorkyňou vo väznici č. 74 v Odese - v ženskom nápravnom ústave na Ukrajine, kde stráži viac ako sto väzenkýň. Lesja, odsúdená na sedem rokov za zločin z vášne, je jednou z nových žien, prichádzajúcich do basy. Je tehotná so svojim prvým dieťaťom.
 

Kým si Lesja postupne zvyká na pravidlá väzenského života, zisťuje tiež, že viaceré jej spoluväzenkyne postihol podobný osud. Matky s malými deťmi majú povolenie ich raz za čas navštíviť v oddelenej časti väznice, kde sa o nich starajú benevolentné sestry a dozorkyne. Pokiaľ však väzenkyňa nenájde pre svoje dieťa domov po jeho tretích narodeninách, potomka umiestnia do ústavnej starostlivosti, čo je tragédia pre každú matku a dieťa, ako aj ťažká rutina pre Irinu, ktorá je zodpovedná za odovzdávanie detí do sociálnej starostlivosti. Pod zámkom a takmer s nikým, na koho by sa mohla obrátiť vo svete vonku, musí Lesja nájsť spôsob, ako zabrániť tomu, aby jej syn skončil v sirotinci.PREMIETANIE/SCREENING - ŠTVRTOK 9.6.2022 o 20:00

Svetová premiéra: 2. september 2021 MFF Benátky / Orizzonti
 

Produkcia: Punkchart films (SK), Rozhlas a televízia Slovenska (SK), endorfilm (CZ), Arthouse Traffic (UA), Peter Kerekes (SK), Hypermarket Film (CZ)Podpora: Audiovizuálny fond (SK), Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky (SK), Eurimages (EU), Státní fond kinematografie (CZ), Ministerstvo kultúry Ukrajiny (UA)Projekt sa zúčastnil platforiem:
Works in Progress / MFF Karlovy Vary 2017: Cena Works in Progress
Works in Progress / MFF Odesa 2018: Najlepší projekt
 


Réžia: Peter KerekesORIGINÁLNY JAZYK FILMU: ukrajinčina 
Titulky: slovenské a anglické

09.06.
20:00
2D
sk
15
Réžia
Peter Kerekes
Herci
Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna