logo
film

Muréna

Murina / 2022 / 96 min.
Brazil, Croatia, Slovenia, United States (US)
08.08.
17:30
2D
OR
15

Dospievajúca Julija sa počas víkendu pri Jadranskom mori rozhodne nahradiť svojho ovládajúceho otca jeho bohatým zahraničným priateľom.
 

Julijino dospievanie vyzerá navonok ako dokonalá idyla. Dni prežíva na skalnatom brehu Jadranu, v útulnom penzióne, ktorý prevádzkuje jej otec Ante. Vzťahy vo vnútri rodiny však majú od harmónie ďaleko. Ante je manipulatívny, žiarlivý tyran. Napätie medzi ním a jeho dcérou i ženou Nelou narastá vo chvíli, keď do ich domu príde starý rodinný priateľ Javier. Šarmantný cudzinec ponúkne Juliji možnosť úniku. Závan slobody vyvolaný jeho prítomnosťou sa prelína s atmosférou žiadostivosti a násilia.
 

Film chorvátskej režisérky Antonety Alamat Kusijanović Muréna, ktorý získal v Cannes cenu za najlepší debut, vyniká prenikavým štýlom, precíznou štúdiou charakterov a dokonale zachytenou atmosférou leta; tá pred hlavnou hrdinkou skrýva najprv síce nenápadnú, no i tak zásadnú životnú premenu.

08.08.
17:30
2D
OR
15
Réžia
Antoneta Alamat Kusijanović
Scenár
Antoneta Alamat Kusijanović, Frank Graziano
Herci
Gracija Filipović, Danica Ćurčić, Leon Lučev, Cliff Curtis, Jonas Smulders, Nikša Butijer, Mislav Čavajda, Klara Mucci, Milan Štrljić, Lovro Zafred