logo
vedeckakaviaren

Vedecká kaviareň: Jeseň a zima v tradičnej ľudovej kultúre

Vedecká kaviareň: Jeseň a zima v tradičnej ľudovej kultúre / 2022 / 100 min.

Vážení priaznivci vedeckých kaviarní,


čaká nás zaujímavá novembrová vedecká kaviareň, ktorá bude opäť v kinosále Kina Úsmev v pondelok 28. novembra 2022 o 18:00. Som veľmi rád, že naše pozvanie prijala skvelá etnologička, výskumníčka, popularizátorka a spisovateľka PhDr. Katarína Nádaská, PhD., ktorá je momentálne správkyňou archívu Bratislava - Staré Mesto. Myslím, že pani doktorku nemusím predstavovať, je nadšenou a mediálne známou popularizátorkou našej histórie, tradícií a zvykov našich predkov. Táto kaviareň bola naplánovaná už pred dvomi rokmi, no prekazila nám to pandémia, tak som rád, že sa nám aj pri pracovnej vyťaženosti Dr. Nádaskej podaril reparát. A je to v čase, keď sa nám schladilo a blížime sa k sviatkom zimy, čo je obdobie veľmi bohaté na ľudové zvyky a tradície.

 

Témou kaviarne bude obdobie jesene a zimy v tradičnej ľudovej kultúre. Nebudem nosiť drevo do lesa, pani doktorka je určite jedna z najpovolanejších nám o zvykoch týchto chladných dní porozprávať. Nenechajte si ujsť príležitosť stráviť príjemný večer pri pútavom rozprávaní a určite zaujímavej diskusii.
Príďte, opäť neoľutujete.
J. Gálik

 

Názov: Jeseň a zima v tradičnej ľudovej kultúre Slovenska.
Prednášajúci: PhDr. Katarína Nádaská, PhD., Archív Bratislava - Staré mesto, Bratislava
Termín: Pondelok, 28. november 2022 o 18:00
Miesto: Kinosála Kina Úsmev, Košice

 

Hlavné tézy prednášky:
Čo boli strídžie dni a čo počas nich naši predkovia robili? Prečo sa na jeseň a v zime každý rok v domácnostiach priadli konopné a ľanové nite a driapalo sa perie? Ako trávili čas v zime mladí ľudia? Prečo a ako na Luciu slobodné dievčatá kúzlili a prečo na Ondreja liali roztavené olovo? Ako sa pripravovali na Vianoce počas adventu a ako vôbec vyzerali Vianoce, Štedrá večera, stromček, darčeky v minulosti. Odpovede na tieto otázky budeme hľadať spolu s historičkou a etnologičkou Katarínou Nádaskou 28.11. 2022 o 17,00 v kine Úsmev.

 

-------------------------------------------------
http://www.vedeckakaviaren.sk