logo
film

Hotel Chelsea

Dreaming Walls: Inside the Chelsea Hotel / 2022 / 80 min.
20.03.
17:30
2D
ČT
12

Duchovia Janis Joplin, Jima Morrisona, Jimiho Hendrixa, ale i Marka Twaina, Jacka Kerouaca a ďalších prežívajú spolu s poslednými obyvateľmi v legendárnom newyorskom hoteli Chelsea, prestavbe navzdory.

 

Dokumentárny film Hotel Chelsea sa zamýšľa nad minulosťou, súčasnosťou a budúcnosťou dominanty New Yorku, v ktorej od roku 1884 bývali slávni spisovatelia (Mark Twain, Jack Kerouac, Dylan Thomas), básnici (Allen Ginsberg, Gregory Corso), filmoví režiséri (Stanley Kubrick, Miloš Forman), herci a herečky (Ethan Hawke, Uma Thurman) i hudobníci a speváci (Édith Piaf, Jim Morrison, Jimi Hendrix, Madonna).

 

O nich ale Hotel Chelsea nie je. Temne poetický film s pohlcujúcou atmosférou je predovšetkým melancholickým portrétom fascinujúceho, umierajúceho ducha samotného hotela, ktorého udržiavajú pri živote jeho súčasní obyvatelia. Svojrázne postavičky nájomníkov – umelcov, pamätníkov, šialencov i čudákov, ktorí odmietli opustiť hotel počas jeho takmer desaťročnej prestavby na jeden z najmódnejších luxusných hotelov v New Yorku.

 

Vďaka nim zostal hotel Chelsea ešte na chvíľu zachovaný ako svojbytný organizmus, v ktorom stále prežívajú sny, hoci jeho steny už trošku páchnu hnilobou, a niečo nové sa z neho ešte len rodí.

 

Režisérky o filme:

Naším zámerom bolo udržať si odstup od mytológie a zároveň snaha o jej dekonštrukciu. Chceli sme vpustiť divákov do hotela Chelsea zadným vchodom a ukázať im niečo iné, než čo si väčšina ľudí zvyčajne predstavuje.

 Z rozhovoru s režisérkami na Berlinale 19. 2. 2022

20.03.
17:30
2D
ČT
12
Réžia
Maya Duverdier, Amélie van Elmbt
Scenár
Maya Duverdier, Amélie van Elmbt
Herci
Merle Lister, Bettina Grossman