logo
film klubsilencio

Filmový klub SILENCIO: Persona

Persona / 1966 / 81 min.
Sweden
10.05.
19:19
2D
cs
15

🎭👩🏼‍🤝‍👩🏼 Señoras y señores, el Club Silencio les presenta... PERSONA

 

🎬 Kino Úsmev predstavuje FILMOVÝ KLUB SILENCIO. Pozývame vás na premietania filmových klasík obohatené o odborný úvod a priestor na diskusiu po premietaní. 

 

🔑 Stretávame sa každú druhú stredu o 19:19 vo veľkej sále Kina Úsmev. Pridajte sa medzi nás, napríklad prostredníctvom tohto linku. 

Pri zaregistrovaní cez formulár získate členskú kartu s možnosťou využitia každého štvrtého premietania zdarma. 

 

 

🎥 V ďalšom cykle premietaní sa obzrieme za tvorbou švédskeho režisérskeho velikána Ingmara Bergmana. Začíname drámou PERSONA, v ktorej excelujú Bergmanove múzy Liv Ullmann a Bibi Andersson.

 

Ošetrovateľka Alma dostane na starosť zamĺknutú herečku a postupne zisťuje, že ich osobnosti splývajú dohromady.

Vo filme, ktorý vznikol v období Bergmanovej ťažkej choroby sprevádzanej tvorivou krízou, sa režisér dotkol závažnej otázky pravdy v umení a identity umelca – konkrétne herečky Elisabeth Vogler, odmietajúcej naďalej hrať umelé úlohy na javisku. Jej únik od verejnej masky – „persony“ sa však stane len dočasným prijatím inej úlohy. V príbehu sme svedkami rozvíjania zvláštneho vzťahu dvoch rozdielnych a zároveň v niečom podobných žien – herečky Elisabeth, ktorá sa na protest rozhodla mlčať, a jej ošetrovateľky Almy, ktorá, naopak, hovorí rada a zveruje sa jej. Dve ženy sa spoločne vyberú do odľahlého domu na ostrove, kde sa má Elisabeth s Alminou pomocou zotaviť. Alma zveruje Elisabeth svoje najhlbšie tajomstvá, túžby a sny. Ani si neuvedomí, že z jej vlastnej osobnosti sa postupne stal iba tieň. Táto zvláštna konfrontácia skúša vnútornú silu oboch žien, ktoré sú síce veľmi odlišné, ale vo svojej podstate i veľmi podobné.

10.05.
19:19
2D
cs
15
Réžia
Ingmar Bergman
Herci
Bibi Andersson, Liv Ullmann, Margaretha Krook, Gunnar Björnstrand, Jörgen Lindström
Hudba
Lars Johan Werle