logo
ghibli

Ghibli svet | Porco Rosso

紅の豚 / 1992 / 93 min.
Japan
11.02.
17:00
2D
CZ
10

Film premietame s českým dabingom.


V čase medzi svetovými vojnami sa na pevninskom Taliansku rozťahovali tiene diktatúry, ale nebo nad Jadranským morom stále bolo svetom absolútnej slobody a rytierskeho hrdinstva. Majstrovský pilot Porco Rosso je ako hrdina zo starých dobrodružných filmov talianskej či francúzskej produkcie. Jeho letecké súboje so vzdušnými pirátmi sú plné grácie aj zveličenia a jeho šarm nebrúseného diamantu žiari pri decentných stretnutiach s dámami aj divokých konfrontáciách s zbabelcami. A nič na tom nemení, že kvôli tajuplnej kliatbe má hlavu ako pašík. 


Svetovo uznávaný režisér animovaných filmov Hajao Mijazaki nikdy neskrýval svoju fascináciu lietaním. To sa ako kľúčový motív stvárnený v uhrančivých sekvenciách objavuje už v jeho predchádzajúcich snímkach ako Naušika z Veterného údolia, Laputa: Nebeský zámok, Môj sused Totoro či Doručovacia služba čarodejnice Kiki. Ale až vo filme Porco Rosso vytvoril vyloženú ódu na svet neohrozených letcov doby, keď lietanie ešte malo punc dobrodružstva.

11.02.
17:00
2D
CZ
10
Réžia
Hayao Miyazaki
Herci
Shūichirō Moriyama, Tokiko Kato, Bunshi Katsura Vi, Tsunehiko Kamijô, Akemi Okamura, Akio Otsuka, Hiroko Seki, Reizō Nomoto, Osamu Saka, Yu Shimaka
Hudba
Joe Hisaishi