logo
kiff

OSLAVA SLOVENSKÉHO FILMU | KIFF: Premietanie slovenských súťažných krátkometrážnych filmov aj s oceňovaním | English-friendly

Premietanie slovenských súťažných krátkometrážnych filmov aj s oceňovaním / 2024 / 139 min.
29.05.
20:00
2D
OR

Košice International Film Festival

 

Súčasťou eventu bude aj udeľovanie cien úspešným režisérom a tvorcom, hudobný hosť a moderátorka nás bude sprevádzať večerom. Sme poctení, že budeme môcť privítať až 31 zahraničných filmárov.

Odporúčame, aby ste do Kina Úsmev prišli skôr, a to už od 19:30, kedy na vás bude čakať dobré jedlo a skvelé víno, ktoré je určené pre vás pred vstupom do kinosály.

 

Tancuj ako Cigán
 

Originálny názov: Dance like a Gypsy
Réžia: Michal Kunes Kováč /Slovensko/
18 min

Zdravotná sestra žije v tajnom vzťahu so ženatým lekárom. Samanta je mladá Rómka z osady, tehotná s manželom Milanom, ktorý je jej neverný. Obe dievčatá sa stretávajú na gynekologickej ambulancii. Cigáni tancujú od radosti, ale aj od smútku. V tomto tanec symbolizuje túžbu naučiť sa žiť a nebáť sa. Kúsok uhlia na bielom plátne. To vidí sestra, keď v jej zdravotnom stredisku stojí mladá tehotná Cigánka Samanta z neďalekej osady. Zdravotná sestra sa zamotáva do neperspektívneho vzťahu so ženatým lekárom, z ktorého jej pomáha dostať sa Samanta. Road movie nás zavedie do zákutí divokej osady na východnom Slovensku, kde sa zdravotná sestra vidí cez Samanthu. Smutný rozprávkový príbeh odhaľuje, že len žena, ktorá trpí, môže skutočne milovať.

 

Projekt Hlava

Originálny názov: Project Head
Réžia: Pavol Verčimák /Slovensko/
24 min

Krátky film o Sashe a jej tanečných kolegoch.

 

Rozptýlené hniezdo

Réžia Valery Neskaradziany /Slovensko/
27 min

Cesta rodiny za politickým azylom sa mení na boj o prežitie. Rodina Shymkových je uväznená v Bielorusku, no ich sny prekračujú hranice. Rodina prechádza občianskou „reinkarnáciou“, procesom, ktorý nie je každý schopný alebo ochotný vydržať. Film Rozptýlené hniezdo je stvárnením veľkej sociálnej drámy obyčajných, znevýhodnených ľudí a zároveň inšpiratívnou básňou o nich.

 

Vianoce našich predkov

Réžia: Denis Németh, Mário Németh /Slovensko/
27 min

Hlavná téma dokumentárneho filmu sa točí okolo spomienok na tetu Mici, starú mamu producentov, ktorá spomína na čarovné Vianoce svojho detstva. Nie je to tak dávno, keď naši predkovia počas sviatočného obdobia udržiavali gobelín zvykov a tradícií, z ktorých niektoré dnes môžu vyvolávať úsmevy a nedôverčivé krútia hlavou. Hoci hlavná hrdinka žije v malebnej pohraničnej dedinke Jarovce, jej korene siahajú až k chorvátskej menšine žijúcej na Slovensku. Tu môžete vstúpiť do ich sveta a vypočuť si rozprávky o tom, ako oslávili najúžasnejšie chvíle roka. Jedným z hlavných cieľov tohto filmu je chrániť a oslavovať bohatstvo menšinovej kultúry, jazyka a tradícií.

 

Horská dyáda

Réžia Jakub Piga /Slovensko/
44 min

Ponorte sa do pozoruhodného príbehu s dokumentárnym filmom „Horská dyáda“, ktorý zachytáva priateľstvo medzi Honzom a jeho štvornohým kamarátom Rasťom. Film odhaľuje ich životný príbeh prepletený s horskými dobrodružstvami pri výstupoch na Mont Blanc, Bishorn, Punta Gnifetti a iné. Prostredníctvom horskej scenérie zažijete odolnosť, dôveru a príbeh nerozbitného priateľstva na pozadí majestátnych hôr.

29.05.
20:00
2D
OR