logo
blindfriendly

Blind-friendly: Vlastníci

Vlastníci / 2019 / 97 min.
Czech Republic
27.02.
16:30
2D
OR
12

Pozývame vás na premietanie v rámci cyklu blind-friendly, ktorý sprístupňuje filmy ľuďom so zrakovým postihnutím. V utorok 27. 2. o 16:30 premietame český film VLASTNÍCI.

 

Premietania sú doplnené o audiokomentár, ktorý návštevníkom detailne opisuje dej filmu, jednotlivé scény, hercov a ich gestikuláciu či mimiku. Vstup do kinosály nie je bezbariérový a preto sú k dispozícii zaškolení uvádzači v prípade, že by niektorí z návštevníkov potrebovali asistenciu pri výstupe hore schodmi. Kino Úsmev sa nachádza za budovami Mlynská bašta a Stredná priemyselná škola Dopravná vedľa obchodného domu Urban. Pri výbere filmov sa sústreďujeme na filmy s kratšou minutážou a radíme sa s ÚNSS a členmi skupiny nevidiacich a slabozrakých.

 

Vstup na premietanie je pre všetkých 2 €. Vstupenky si môžete kúpiť online alebo osobne pri uvádzačovi pred premietaním.

 

Komédia pre tých, čo to nezažili. Dráma pre tých, ktorí tým žijú.
 

Mnohí majitelia bytov to poznajú z vlastnej skúsenosti. Hrdinami filmu Vlastníci sú totiž práve majitelia. Majitelia bytov v staršom činžovom dome, ktorí sedia na domovej schôdzi a pokúšajú sa o nemožné. Vyriešiť vo vzájomnej zhode problémy týkajúce sa správy ich domu... Sú medzi nimi rojkovia jednajúci v prospech celku, vypočítaví prospechári či rafinovaní manipulátori, ale aj ľudia stratení v pocitoch vlastnej bezvýznamnosti. A títo všetci sa musia nakoniec dohodnúť. Pani Záhradková /Tereza Ramba/ s manželom /Vojta Kotek/ romanticky túžia spoločnými silami dom zachrániť a novomanželia Bernáškovci /Jiří Černý, Mária Sawa/ sa nadšene k nápadu pripájajú. Pani Roubíčková /Klára Melíšková/ pedantne priebeh schôdze kontroluje a zaznamenáva, pani Horvátová /Dagmar Havlová/ všetko iniciatívne komentuje. Naivný pán Švec /David Novotný/ na schôdzi zastupuje svoju mamičku. Pani Procházková /Pavla Tomicová/, zastupovaná pánom Novákom /Ondřej Malý/, hľadá spôsoby ako by svoj majetok zveľadila a pán Nitriansky /Andrej Polák/ zase veľmi túži po podkroví. Pan Kubát /Jiří Lábus/ dôsledne sabotuje každé rozhodnutie a v úzadí číhajú ešte bratia Čermákovci /Kryštof Hádek a Stanislav Majer/. Len starý pán profesor Sokol /Ladislav Trojan/ zatiaľ mlčí...

 

Jiří Havelka sa inšpiroval vlastnými zážitkami z domových schôdzí vlastníkov bytov a divákom odkazuje: "Môj film je komédia. A myslím, že pre všetky vekové kategórie a pre voličov všetkých politických strán. Snáď je tam celé dnešné spektrum. Ideálne by teda bolo v kine sa zabaviť a dúfať, že "peklo sú tí druhí". "

 

Otvorené premietania realizujeme v rámci projektu KÓSY KINO, ktorý je financovaný z Grantov EHP a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

27.02.
16:30
2D
OR
12
Director
Jiří Havelka
Actors
Tereza Ramba, Vojtěch Kotek, Dagmar Veškrnová-Havlová, Jiří Lábus, Pavla Tomicová, Ondřej Malý, Klára Melíšková, Kryštof Hádek, Stanislav Majer, Andrej Polák