Projekt KÓSY KINO sa zameriava na budovanie kapacít a zlepšovanie programových a strategických zručností partnerov projektu. Cieľom je prispieť k ich otvorenejšiemu a inkluzívnejšiemu fungovaniu a inšpirovať k tomuto kroku ďalšie organizácie na Slovensku, Islande a v Nórsku. Myšlienka na projekt vznikla v reakcii na intoleranciu, rasizmus a xenofóbiu, ktorej čelia ľudia na Slovensku.
Aktuality






Aktivity
1
Inkluzívna filmová škola
Filmové krúžky a kurzy pre deti a mládež z bežného a znevýhodneného prostredia

2
Filmové workshopy
Masterclasses vedené filmovými profesionálmi z Islandu
Viac info čoskoro

3
Umelecké rezidencie
Pobyty pre umelcov z Nórska v Kine Úsmev a pre umelcov zo Slovenska v kultúrnom centre Tou

4
Projektové návštevy
Výmena skúsenosti s partnermi projektu v Košiciach, Nórsku a na Islande
Viac info


6
Slovensko-islandský filmový festival
Výmena dramaturgie s islandským partnerom kinom Bíó Paradís
Viac info

7
Propagačné aktivity
Inovatívne spôsoby propagácie projektových aktivít prispôsobené publiku so špeciálnymi potrebami
Viac info

Partneri

Arthousové kino Bíó Paradís (Reykjavík, Island)
Adresa: Hverfisgata 54 101, 101 Reykjavík, Island
Kontakt: Hrönn Sveinsdóttir, hronn@bioparadis.is

Kultúrne centrum Tou (Stavanger, Nórsko)
Adresa: Kvitsøygata 25, 4014 Stavanger
Kontakt: Sebastian Waldejer, sebastian@touscene.com
Ciele
Vzájomná výmena poznatkov a skúsenosti
Všetci partneri sú uznávané inštitúcie s bohatou históriou v kultúrnom a kreatívnom priemysle. Počas trvania projektu sa chceme navzájom podeliť o cenné skúsenosti z praxe, zdieľať nadobudnuté vedomosti a sprofesionalizovať sa tak v riadení procesov a rozvoji publika.
Inkluzívne vzdelávanie
Kino Úsmev od roku 2019 organizuje filmové krúžky, ktoré sú určené deťom a mládeži z bežných rodín, ale aj tým s mentálnymi a fyzickým postihnutím a marginlizovaných skupín obyvateľstva. V spolupráci s Bíóm Paradís chceme tento inkluzívny vzdelávací program skvalitniť, a to prizvaním islandských lektorov, umelcov a odborníkov.
Medzikultúrna výmena
Medzikultúrna výmena v tomto projekte bude prebiehať na niekoľkých úrovniach. Vďaka rezidenčnému programu medzi kultúrnym centrom Tou a Kinom Úsmev budeme mať možnosť hostiť a vyslať profesionálov z kultúrneho a kreatívneho priemyslu, čo môže byť prínosné pre prácu s publikom a dramaturgiu. Vďaka spolupráci s kinom Bíó Paradís budeme môcť osloviť širšie publikum a pozvať etablovaných filmárov, aby predstavili svoju tvorbu pred lokálnym publikom.
Rozvoj a budovanie publika
Všetky organizácie majú svojich stálych návštevníkov. Spolu s Bíóm Paradís sa zameriame na inkluzívnu dramaturgiu, ktorá bude na pravidelnej báze prinášať filmové premietanie pre zraniteľné skupiny vrátane ľudí so zrakovým a sluchovým postihnutím, autistov a seniorov trpiacich kognitívnymi poruchami.
Napísali o nás
- Denník N: Navštívte jediné Kreatívne mesto mediálneho umenia UNESCO na Slovensku – moderné Košice v sférach umenia, technológií, kultúry a kreatívneho priemyslu
- KOŠICE | DNES: Kino Úsmev sa stalo prvým inkluzívnym kinom na Slovensku
- IndexMag: Prvé inkluzívne kino na Slovensku je v košickom Kine Úsmev
- Startitup: Ocenenia za sociálne inovácie SozialMarie získali aj slovenské projekty
- ORF Radio Burgenland: Rozhovor o výhre ceny SozialMarie za inkluzívne aktivity pre Rádio Dia:tón
- The Invisible Mag: Inkluzívny filmový festival vytvára bezpečný priestor pre všetkých
Poďakovanie Grantom EHP
Projekt KÓSY KINO získal grant z Islandu, Lichtenštajnska a Nórska v sume 153 794 €prostredníctvom Grantov EHP. Projekt bol spolufinancovaný v sume 23 069 € z prostriedkov štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je budovanie kapacít partnerských organizácií, inkluzívne vzdelávanie, medzikultúrna výmena a budovanie publika.
Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk.
Granty EHP predstavujú príspevok Islandu, Lichtenštajnska a Nórska k zelenej, konkurencieschopnej a inkluzívnej Európe. Majú dva hlavné ciele: znižovanie ekonomických a spoločenských rozdielov v Európe a posilňovanie vzájomných vzťahov medzi prispievateľskými krajinami a 15 krajinami EÚ v strednej a východnej Európe a v Pobaltí. Tri prispievateľské štáty úzko spolupracujú s EÚ prostredníctvom Dohody o Európskom hospodárskom priestore (EHP). Ako donori postupne v rokoch 1994 až 2014 poskytli prostredníctvom grantových schém 3,3 miliardy eur. Granty EHP na obdobie 2014 – 2021 dosahujú 1,55 miliardy eur. Prioritami tohto obdobia sú:
#1 Inovácie, výskum, vzdelávanie a konkurencieschopnosť
#2 Sociálna inklúzia, zamestnanosť mladých a odstraňovanie chudoby
#3 Životné prostredie, energia, zmena klímy a nízko uhlíkové hospodárstvo
#4 Kultúra, občianska spoločnosť, dobré spravovanie a základné práva
#5 Spravodlivosť a vnútorné záležitosti
Granty EHP sú financované spoločne Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom podľa ich HDP.
Oprávnenosť čerpať tieto granty odráža kritériá stanovené pre Kohézny fond EÚ, ktorý je určený pre členské štáty s hrubým národným produktom (HNP) na obyvateľa nižším než 90% priemeru EÚ. Všetky projekty sú vo výške 15% spolufinancované zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.

#SPOLOCNEzaDOBREnapady #EEAgrants #KÓSYKINO