logo

Festival maďarského filmu

Myšlienka na festival vznikla prirodzene počas nášho pôsobenia v Kine Úsmev, keďže sme identifikovali vysoký záujem zo strany maďarsky hovoriacej komunity o aktuálne kinematografické dianie.

Zámerom projektu je priniesť do Košíc najzaujímavejšie súčasné maďarské filmy, ktoré sa do slovenských kín nedostali. Výber festivalových filmov je žánrovo rôznorodý, avšak spoločným menovateľom je ich kvalitné spracovanie. Naším cieľom je oslovenie, veľmi živej maďarskej kultúrnej komunity, ako aj predstavenie týchto filmov širokej verejnosti a jej oboznámenie so svetovou úrovňou maďarskej kinematografie. Súčasťou festivalu sú stretnutia s tvorcami, masterclassy a workshopy.

Projekt nadväzuje nultý ročník festivalu, ktorý sa uskutočnil v roku 2020, avšak pandemická situácia nám vtedy neumožnila uviesť filmy v plánovanom rozsahu. Festival mal mať svoj prvý ročník v roku 2021 ale kvôli plošnému lockdownu sme museli festival presunúť na rok 2022. Napriek týmto komplikáciám sa nám podarilo zaznamenať veľký potenciál festivalu a záujem ako zo strany tvorcov, tak aj zo strany divákov a partnerov. Myslíme si, že takáto prehliadka má na Slovensku svoje miesto.


Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín.