logo

SoliDARE

SoliDARE je projekt dvoch partnerov, Kina Úsmev a kultúrnej inštitúcie Hnat Khotkevych Palace of Culture, ktorá sídli v ukrajinskom Ľvove. Hlavnou myšlienkou je podporiť kultúrnu výmenu, budovať publikum, zdieľať osvedčené postupy a prezentovať tvorbu ukrajinských filmových tvorcov a tvorkýň v strednej Európe.

Aktivity

Návštevníci premietania určeného pre ukrajinskú komunitu vstupujú do sály v Kine Úsmev.

Komunitné premietania

Cyklus premietaní pod názvom українське кіно (Ukrajinské kino) pozostáva z premietaní filmov v ukrajinskom jazyku pre ukrajinskú komunitu v Košiciach.

Účastníčka verejného workshopu režisérky Barbory Námerovej vysvetluje niečo ostatným účastníkom.

Umelecké rezidencie

Rezidenčné pobyty v Košiciach pre Ukrajincov a Ukrajinky a Ľvove pre Slovákov a Slovenky. Na konci každého pobytu sa rezidenti podelia o výstupy z pobytov prostredníctvom masterclasses.

Masterclassy a workshopy

Etablovaní profesionáli a profesionálky povedú masterclassy na témy ako animácia, zvuk vo filme či dokumentárny film pre verejnosť v Kine Úsmev.

Projektové návštevy

Zamestnanci inštitúcie The Hnat Khotkevych Palace of Culture sa zúčastnia projektovej návštevy v Kine Úsmev v Košiciach.

Koncert nemého filmu

Vo Veľko štúdiu RTVS zrealizujeme 6. júna veľkolepé premietanie nemého filmu Muž s kinoaparátom (1929) ukrajinského režiséra Dziga Vertova s hudobným doprovodom Mishu Kalinina a Roksany Smirnovej.

Špeciálne premietanie a panelová diskusia

Projekcia sprevádzaná moderovanou panelovou diskusiou o zachovaní a obnove ukrajinskej kinematografie. Chceme podporiť medzisektorovú konverzáciu medzi profesionálmi z rôznych oblastí.

PartneriThe Hnat Khotkevych Palace of Culture
Adresa: Kushevycha St, 1, Lviv, Lviv Oblast, Ukraine, 79000

Ďakujeme za podporu

Projekt SoliDARE realizuje CINEFIL s podporou nadácie IZOLYATSIA, Trans Europe Halles a Malý Berlín a je spolufinancovaný programom ZMINA: Rebuilding, ktorý vznikol s podporou Európskej únie v rámci špeciálnej výzvy na predkladanie návrhov na podporu ukrajinských vysídlencov a ukrajinského kultúrneho a kreatívneho sektora.